2014. augusztus 9., szombat

Iselle (és Julio) után

Izgalmasan alakult a pénteki napunk az Iselle nevű hurrikánnal, annak ellenére, hogy végül minden úgy történt, ahogyan az várható volt és a mi szigetünkön nem okozott komoly gondot a vihar. Ezt azonban nem tudhattuk előre, ezért igyekeztünk a legrosszabbra felkészülni. A hawaii építkezési stílus ugyanis elég egyszerű: építs egy házat fából, lehetőleg minél vékonyabb falakkal, hiszen itt mindig jó idő van. Gond csak akkor adódik, amikor éppen nincsen jó idő. Legutóbb 1992-ben érte el hurrikán a Hawaii-szigeteket, telibe kapva Kauai szigetét. Az Iniki nevű hurrikán 230 km/órás széllökéseivel végül hat embert megölt és gyakorlatilag az összes faházat leamortizálta a szigeten.
Itt, Honoluluban téglából és betonból szinte csak a belvárosi társasházakat építik, ennek megfelelően a mi házunk is fából van. Amikor elköltöztünk Waikikiből, nagyon megörültünk ennek, mivel nagyon hangulatos kis ház, ráadásul csendes környéken van és elég távol a parttól, így cunamiriadó esetén sem kell menekülnünk. Hurrikánra viszont nem számítottunk, ezért a biztonság kedvéért még csütörtökön megnéztem a legközelebbi hurrikán menedéket, amit a Vörös Kereszt alakított ki az egyik középiskolában. Előre összekészítettük egy-egy hátizsákba a legfontosabbakat: kaját, innivalót és váltásruhát, hogy ha menekülni kell, akkor csak fel kelljen kapni és uzsgyi. Az előrejelzések szerint pénteken hajnali hatkor volt várható a vihar érkezése, ezért úgy döntöttünk, hogy négyig alszunk és ha az előrejelzések még mindig hurrikánról szólnak, akkor elmegyünk a menedékre még a vihar érkezése előtt. Hajnali háromkor azonban már olyan széllökések jelezték a vihar közeledtét, hogy nem vártunk tovább, inkább biztos, ami biztos alapon elmentünk a menedékre. Utólag kiderült, hogy azok voltak az egész vihar legerősebb széllökései, így (szerencsére) még egy rendes videót sem tudtam készíteni a viharról.


Az Iselle nevű hurrikán végül a várakozásoknak megfelelően trópusi viharrá szelídült és így érte el a Nagy Szigetet, de amint a lenti videón látható, így is okozott károkat néhány házban, sőt villanyoszlopokat és fákat is kidöntött. Szerencsére, ez az egyik leggyérebben lakott sziget. A többi sziget, így a mienk is már sokkal jobban járt, mivel a Big Island 4000 méter magas hegyeivel nem bírt el a legyengült ciklon és a szigetet elhagyva szinte teljesen szétesett.


Most „várjuk” Julio-t. Pontosabban várja a rosseb, de hát jön, habár egyelőre úgy tűnik, hogy Iselle kísérője is gyengülni kezdett, ráadásul jó esély van rá, hogy északi irányban el is kerüli a szigeteket.

Frissítés (2014. augusztus 11., hétfő): az utóbbi napok előrejelzéseinek megfelelően a Julio nevű hurrikán végül elkerülte a Hawaii-szigeteket és hétfő estére annyira legyengült, hogy trópusi viharrá minősítették vissza.

2014. augusztus 7., csütörtök

Iselle és Julio

Hamarosan újabb különleges természeti jelenség lesz tapasztalható Hawaiin, ez azonban jóval kevésbé várt esemény, mint például az áprilisi holdfogyatkozás volt, ezúttal ugyanis trópusi viharok érkeznek.
A Hawaii-szigeteket ritkán érik el hurrikánok, mivel a trópusi ciklonok megerősödéséhez meleg vízfelület szükséges és Hawaii környékén általában hűvösebb az óceán vize, így legtöbbször a hurrikánok elgyengülnek és „szimpla” trópusi vihar formájában érik el a szigetek partjait. Idén azonban az El Niňo jelenség miatt melegebb a Csendes-óceán vize, ezért van rá esély, hogy az Iselle nevű hurrikán nem szelídül trópusi viharrá és hurrikán formájában éri el a Big Island partjait. Mi, itt Oahun talán abban bízhatunk, hogy a Nagy Sziget mérete és magas hegyei képesek lesznek legyengíteni a hurrikánt és mire pénteken ideér, már csak a szokásos trópusi vihar lesz belőle, amilyenből 2-3 is szokott lenni egy évben, igaz, az sem túl kellemes. A helyzet komolyságát fokozza és egyben igazán különlegessé is teszi, hogy Iselle nyomában rögtön jön Julio is, ami jelenleg még erősebb hurrikán, mint Iselle és vasárnapra „várhatjuk”. Julio esetében azonban az adhat okot némi bizakodásra, hogy remélhetőleg Iselle „elhasználja” a meleg óceáni vizet és a nyomában maradó hidegebb víz miatt Julio már nem tud tovább erősödni.
Igyekeztünk felkészülni a viharokra, az udvarról elpakoltuk a könnyen mozdítható dolgokat, van elég vizünk, kenyerünk és konzervünk. Általában nagy öröm különleges természeti jelenségekkel találkozni, de e nélkül azt hiszem, jól meglennénk.